نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

دوشنبه 1391/05/2  ساعت 23 و 06 دقیقه و 19 ثانیه

این مقاله به نقل از روزبه خاکسار و در آرشیو سنجش 91 می باشد.
 
گفتار دانش آموز: آقا بعد از افطار، سست میشم. آخه میدونید، من سحری نمیخورم و موقع افطار که میشه، میخوام سفره را ببلعم. آقا فقط موقع سحری معمولاً بلند میشم، حسابی آب میخورم تا در طول روز تشنه نشم. اما ظهر که میشه، تشنگی خیلی بهم فشار میآورد. قرار بود درسهای پایه را مرور کنم. اینطوری خیلی افت مطالعه دارم. از طرف دیگه هم هر سال خدا به من لطف داشته و روزههایم را گرفتم. الآن فقط نگران درسهایم هستم.

1- باور غلط: در ماه رمضان معمولاً ساعت مطالعه داوطلبان کاهش مییابد. 

شما وقت برای خوردن ناهار و شام نمیگذارید. چنانچه از برنامهی غذایی مناسبی در طول ماه مبارک بهره بگیرید، اتفاقاً میتوانید بر ساعت مطالعهی خود بیافزایید، چرا که میگویند، اندرون از طعام خالی دار تا در آن نور علم و معرفت بینی. پس بهتر است بعد از سحری نخوابید و درس بخوانید و یك ساعت بعد از افطار، درس خواندن خود را مجدداً شروع كنید. برای بسیاری از دانشآموزان زرنگ، ماه رمضان، ماه نزدیک شدن به خدا و ماه نزدیک شدن به رشته و دانشگاه مطلوب است.

2- باور غلط: خوردن قند و چیزهای شیرین در سحری نمیگذارد که گرسنه شویم.

اتفاقاً چون مواد شیرین، قند خون را بالا میبرند، ترشح انسولین را تحریک میکنند و در نتیجه، قند خون به سرعت پایین میافتد. آن وقت شما میمانید و یک شکم که قرار است تا 12 ساعت قار و قور کند. با خوردن کربوهیدارتهای مرکب اصطلاحاً دیر هضم مثل حلیم بدون شکر و نان سبوسدار، خرما و کشمش، نسبت قند خود را متعادل نگه دارید و متعادل مطالعه کنید.

3- باور غلط: در سحری تا میتوانید، آب و چایی و قهوه بخورید تا تشنه نشوید.

فرو کردن شیر آب در دهان و خوردن آب زیاد جز سنگین شدن شما فایدهای ندارد. خوردن چای زیاد هنگام سحر– گلاب به رویتان– ادرار آور است و باعث میشود کلی آب و املاح لازم از بدن دفع شود. قهوه و نوشابه هم همینطور. بعد از سحری به مطالعهی دروس تخصصی و مهم بپردازید. در این هنگام شما غذا خوردهاید و قبل از آن هم استراحت کردهاید، پس همه چیز برای یک مطالعهی خوب، مهیاست.

4- باور غلط: در سحر، خوردن سبزی موجب رفع تشنگی در طول روز میشود.

برخلاف انتظار، خوردن سبزی علاوه بر مشکل نفخ، موجب کشیده شدن آب به درون روده میشود و تشنگی به همراه میآورد. سبزی پخته و میوهی متناسب بخورید. خوردن آب لیمو اکسیر رفع تشنگی است. اینکه به هر دو تکلیف درسی و دینی خود به خوبی برسید، حس خوبی به آدم دست میدهد. به شما تبریک میگویم.

5- باور غلط : غش کردن روزهدار، به خاطر گرسنگی و پایین افتادن قند است. 

اینها علامت افت فشار خون است و معمولاً موقع بعدازظهر، سراغ آدم میآید. بعدازظهرها هر چه بیشتر استراحت کنید - بین افطار تا سحر مایعات بیشتر خصوصاً دوغ بنوشید- به افطار و سحریتان کمی نمک اضافه کنید. بهتر است قبل از افطار به مطالعهی دروسی بپردازید که یا به آنها علاقه دارید و یا در آنها تسلط بیشتری دارید.

6- باور غلط: ترش کردن در هفتهی اول، طبیعی است.

این حالت مال تغذیهی نادرست است. آ ب خیلی سرد یا خیلی گرم ننوشید، از خوردن تخم مرغ و کلم و حبوبات پوستدار و ترشی، حتیالامکان خودداری کنید. 1 ساعت قبل از اذان صبح بیدار شوید تا سر فرصت سحری بخورید. درخوردن زولبیا و بامیه، سوسیس و کالباس و سس مایونز، خامه و سرخ کردنیها، افراط نکنید. 

7- باور غلط: روزه باعث ضعیف شدن چشم و بالا رفتن نمرهی عینک میشود. 

سیاه رفتن چشم و تاری چشم در بیشتر روزهدارها هیچ ربطی به چشم ندارد و به خاطر پایین افتادن قند خون است. کمخونی در خانمها عموماً دامنگیر است و درمانش و تحملش بسیار سادهتر است و در آقایان مراجعه به پزشک، فوراً باید انجام شود.

8- باور غلط: بوی بد دهان به علت گرسنگی است و با مسواک درست نمیشود.

85 درصد علت بدبویی دهان، فساد بقایای غذا در دهان است. مسواک و نخ دندان نشانهی شخصیت شماست. زبانتان را هم مسواک بزنید.

ماست به رفع بوی بد دهان کمک زیادی میکند. سیر، پیاز و ادویه کمتر مصرف کنید. توصیه میشود، افطاری و شام را 5/1 تا 2ساعت جدا کنید. البته اگر هم یکی شد، زیاد اشکالی ندارد. بهتر است پرخوری نکنید .شب حتماً تا 1 1 بخوابید و سعی کنید تا 1 ساعت قبل از اذان، بیدار شوید و بعد از سحری بیدار بمانید برای اینکه شبها زود بخوابید، دوش آب گرم و خوردن شیر با 2 تا 3 خرما، معجزه میکند. 


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
نرم افزار پخش مویرگی

شیشه حمام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات