تبلیغات
سایت سنجش - تعطیلات نوروز 91 و دبیرستانی ها
دوشنبه 1390/12/29  ساعت 12 و 56 دقیقه و 03 ثانیه

اگر مصاحبهی نفرات برتر کنکور های گذشته را خوانده باشید یا اگر پای صحبت مشاورههای تحصیلی نشسته باشید، حتماً شنیدهاید که داوطلب رتبهی یکرقمی یا دو رقمی کنکور، کارها و فعالیتهایش را در طی یک سال تمام نکرده است بلکه با برنامهای دوراندیشانه و بلندمدت در طی سالهای دبیرستان، تواناییهای خود را مرحله به مرحله رشد داده و به نتیجه رسانده است.

بسیاری از این داوطلبها، تأکیدشان بر این است که آنها در درسهای پایه و متعلق به دبیرستان مشکلی ندارند و بر تمام مفاهیم آنها مسلط هستند و در سال پیشدانشگاهی، کمتر مانعی از این بابت برایشان ایجاد میشود. در هر صورت، توجه به دروس پایه در کنکور سالهای اخیر، حدود 50 تا 55 درصد سؤالات درسهای گروههای مختلف آموزشی را در بر میگیرد و جزو ضروریات است و شما داوطلبان عزیز گزینهی دو که از دوران دبیرستان، مشغول تلاش و شرکت در آزمون هستند، قطعاً این موضوع را باور دارید. پس بدون تأکید بیشتر به سراغ توصیههای عید برویم.

در دوران تعطیلات نوروز، عده‌‌ی بسیار قابل توجهی از دانشآموزان، حتی به کتابهای خود سری نمیزنند و همین موضوع، فراموشی آنها را نسبت به مطالب درسی تشدید میکند. بنابراین اولین کار هر دانش آموز دبیرستانی، مرور مطالبی است که در طی سال آموخته است تا آموختههایش فراموش نشود. اما در کنار آن فعالیت، لازم است هر کدام از دانشآموزان مقاطع مختلف، تلاشهای بیشتر و مؤثرتری داشته باشند.

در پایهی اول دبیرستان که یک پایهی مشترک به حساب میآید، فقط درس فیزیک در کنکور، سؤالات خاص خود را دارد که مربوط به فصل 4 و 5 کتاب است. به احتمال قوی هنوز دبیران شما آن را به اتمام نرساندهاند. پس تنها کار باقیمانده برای تمام گروههای آموزشی، فارغ از نوع رشتهای که انتخاب خواهند کرد، تمرکز بر روی مفاهیم ریاضی کتاب درسی خواهد بود. توصیه میکنیم یک یا دو کتاب تمرین و مسألهی ریاضی تهیه کنید و با هر وضعیت درسی که دارید، در تمام روزهای نوروز خود را با مسأله و تمرینهای آنها سرگرم کنید. شک نداشته باشید حل چندین تمرین در روز، علاوه بر افزایش خلاقیت، باعث علاقهمندی شما به ریاضی شده و باعث میشود در سالهای آینده مشکل کمتری با این درس داشته باشید. یادتان باشد حتی اگر بخواهید رشتهی انسانی و تجربی هم انتخاب کنید، درس ریاضی در کنار شماست!

در پایهی دوم دبیرستان، کمی کارها متفاوت خواهد بود. دانشآموزان گروههای ریاضی و تجربی قطعاً باید به درس فیزیک خود توجه خاص و ویژه داشته باشند و با حل تمرین و تست از کتابهای مختلف، قدرت یادگیری و تحلیل خود را بالا ببرند. درکنار آن، توجه به کتاب ریاضی و تقویت این درس هم بسیار باارزش خواهد بود. درکنار آن، انتخاب درس زیست یا شیمی سال دوم برای کار و فعالیت بیشتر برای دانشآموزان گروه تجربی و توجه به تست و تمرینهای عددی درس هندسه 1، برای دانشآموزان گروه ریاضی میتواند راهگشا باشد. یادتان باشد شما در این درسها باید مانند یک داوطلب کنکور، تمرینات جدی ببینید و نمیتوان فقط به حل مسائل امتحانات تشریحی بسنده کرد.

در گروه انسانی نیز عربی و آمار و مدلسازی باید کار هر روز و شب دانشآموز باشد. باز هم تأکید میشود، حل تستهای کنکورهای سراسری 5 تا 7 سال اخیر حتماً جزو برنامهی کاریتان باشد تا با نحوهی طرح سؤالها بیشتر آشنا شوید و صحیحتر درس بخوانید.

در پایهی سوم دبیرستان، حجم کار باید بسیار بالاتر باشد و دانشآموزان پس از 3 تا 5 روز استراحت، باید روی دروس اختصاصی گروه خود انرژی فوقالعادهای صرف کنند. تسلط بر مطالب، مثالها و تمرینهای کتاب و جزوه و حل تستهای کنکورهای سراسری حداقل کاری است که باید انجام شود. اگر فرصت کم یا پایهی درسی ضعیفتری دارید، به ترتیب در گروه انسانی، آرایههای ادبی، عربی 3، ریاضی و در گروه ریاضی حسابان، فیزیک، هندسه و در گروه تجربی زیست، شیمی، ریاضی جزو فعالیتهای جدی شما باشد.

اما اگر فرصت بیشتری دارید، در هر سه گروه سعی کنید بر روی درس ادبیات و درک ادبی خود و قرابتهای معنایی و مفاهیم ادبی تمرکز داشته باشید. هر چقدر امسال مشکلات را حل کنید، در سالهای آینده، آرامش تحصیلی بیشتری خواهید داشت.


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 1390/12/29
نظر بدهید()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
نرم افزار پخش مویرگی

شیشه حمام