تبلیغات
سایت سنجش - مراقب نقاط عطف زندگیت باش!
دوشنبه 1390/12/22  ساعت 09 و 16 دقیقه و 06 ثانیه
نوع مطلب: (موفقیت در کنکور ،) توسط: محمد

 حتماً یادت میآید که در ریاضی مبحثی به نام «تابع» خواندهای. مجموعهای از زوجهای مرتب که مؤلفه اول آن‌‌ها یکسان نباشد. اگر هم میخواستی از روی نمودار تشخیص دهی که یک نمودار تابع است یا نه، باید خطی موازی محور y‌ ها رسم میکردی، اگر نمودار را در هر نقطه فقط یک بار قطع میکرد یعنی نمودار تابع بود اما اگر به ازای یک x، خطی، نمودار را در 2 نقطه قطع میکرد، نمودار تابع نبود!

اما بعدها یادگرفتی هر تابع میتواند دارای نقاط بحرانی باشد که ....

خوب حتماً میپرسی اینها چه ربطی به کنکور و موفقیت و .... دارد؟

به نظر من زندگی هر انسانی شبیه یک تابع است .... یک تابع منحصر به فرد و تکرار نشدنی که در برخی نقاط بحرانی میشود.

تا به حال فکر کردهای چه عاملی باعث میشود، برخی از افراد در زندگی خود به موفقیت دست یابند؟ آیا فکر میکنی افراد موفق در تمامی لحظات و ثانیههای زندگی خود هوشیارانه،منطقی و حساب شده عمل کردند؟ هیچ اشتباهی مرتکب نشدهاند؟ پاسخ تمامی این سؤالات قطعاً (نه) است.

پس چه ویژگی آنها را متمایز کرده است؟ به هر حال موفقیت همه افراد شاخص، شانسی و تصادفی نبوده است (ممکن است برخی از افراد شاخص، در زندگی خود شانس هم آورده باشند اما قطعاً عامل مهم دیگری آنها را متمایز کرده است.).

افراد موفق کسانی است که در برخی از لحظات زندگی، مصمم، جدی، هوشمندانه برنامهریزی میکنند و در اجرای برنامه خود کوچکترین سستی به خود راه نمیدهند .... جانانه از جان خود مایه میگذارند تا به هدفشان برسند.

شاید با خودت فکر کنی ..... این راه که من هم میدانستم .... بله، ولی نکته مهم این است که افراد موفق و شاخص، همیشه خود را به آب و آتش نمیزنند .... همیشه زیاد تلاش نمیکنند .... همیشه برنامهریزی ندارند اما در نقاط عطف زندگی خود مثل یک جنگجو آنقدر میجنگند تا مسیر تابع زندگی خود را در نقطه عطف، به سمتی تغییر دهند که خودشان میخواهند.

شاید مهمترین ویژگی این افراد هم تشخیص این نقاط در زندگی باشد.

جالب است بدانی که طبق بررسیهای آماری، نقاط عطف زندگی انسانها که تعیینکنندهترین لحظات هستند، شاید بیش از 10٪ عمر یک انسان هم نباشد. اما همین 10٪ میتواند تعیین کننده تمامی زندگی باشد.

درست مثل نقاط عطف یک تابع ...

این لحظات در طول دوره زندگی انسان ها، در بسیاری موارد با هم متفاوت است. اما در برخی موارد مشترک! موفقیت در ورود به دانشگاه قطعاً یکی از لحظات و دورههایی است که میتواند جزو نقاط عطف زندگی انسانها محسوب میشود.

یادت باشد که لازم نیست در طول دوره زندگی، خیلی هوشیارانه، منطقی، حساب شده و ... عمل کنی، فقط کافی است در لحظات مهم این چنینی باشی و مدت زمان باقیمانده تا کنکور، قطعاً یکی از لحظههاست.

لحظات و روزهایی که میتواند نقطه عطف زندگی تو باشد. نقطه عطفی که میتواند جهت تابع زندگی تو را نزولی یا صعودی کند!

فقط کافی است این را بدانی که جدی نگرفتن زندگی اشکالی ندارد ولی جدی نگرفتن نقاط عطف و تعیین‌‌کننده زندگی یعنی ایجاد سیر نزولی در تابع زندگی.

پس بلند شو .... تصمیم بگیر .... عزمت را جزم کن .... تا در این روز ها مثل همان جنگجو، جانانه تا پای جان از جانت مایه بگذاری و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنداری.

و آن وقت سیر تابع زندگیت صعودی میشود و تو میتوانی تا دلت میخواهد آسوده باشی ....

تا رسیدن به نقطه عطف بعدی که شاید پیدا کردن شغل باشد ... شاید هم تأسیس کارخانه و بیمارستان و...

اما جالبتر این است که بدانی در طول همین دوره (دوره کنکور) برخی لحظات مهمتر و باارزشترند و آن ها فرصتی هستند که خیلیها در آن فرصت درس نمیخوانند ...

دوره مطالعاتی نوروز: این دوره یکی از زمانهایی است که میتواند نقش مهمی در تعیین نتیجه کنکور تو داشته باشد. دورهای که چون خیلیها درس نمیخوانند ... ابتدای دوره جمعبندی است .... میتوان در آن نزدیک به 120 ساعت مطالعه داشت .... و ..... دوره بسیار مهمی است و تو هم باید آن را بسیار جدی بگیری.

اگر میخواهی از این دوران خوب استفاده کنی، صفحات نشریه این شماره را ورق بزن ... نه .... ورق نزن، بخوان تا در یکی از مهمترین دورههای کنکور (یکی از نقاط عطف زندگی) بیشترین بازدهی را داشته باشی تا شاید این تصمیمی باشد برای جدی گرفتن تمامی نقاط عطف زندگیت.

تصمیمی که باعث شود:

«مراقب نقاط عطف زندگیت باشی».

و این معنی واقعی روزی نو برای توست پس « نوروزت مبارک »

 

به نقل از محمدرضا پوردستمالچی


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 1390/12/17
نظر بدهید()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نرم افزار پخش مویرگی

شیشه حمام