تبلیغات
سایت سنجش - شاخه های تحصیلی دبیرستانی
چهارشنبه 1390/05/26  ساعت 07 و 03 دقیقه و 03 ثانیه

  در نظام آموزش و پرورش، دانش‌آموزان پس از كسب نمرات لازم و قبولی در سال اول مقطع تحصیلی متوسطه جهت ادامه تحصیل وارد مرحله انتخاب رشته می‌شوند (سال دوم مقطع تحصیلی متوسطه) كه از اهمیت بسزایی برخوردار است. شاخه ‌های تحصیلی كه هر یك از دانش‌آموزان در سال دوم مقطع تحصیلی متوسطه می‌توانند انتخاب كنند عبارتند از: 1. شاخه نظری، 2. شاخه كاردانش و 3. شاخه فنی و حرفه‌ای كه هر یك از این شاخه‌ ها به رشته‌ های متفاوتی تقسیم می‌شوند. در زیر به توضیح ساختار و ویژگی‌ های این رشته ‌ها می ‌پردازیم.

1. شاخه نظری
 
شاخه نظری در مقطع تحصیلی متوسطه آموزش و پرورش شامل چهار رشته ریاضی - فیزیك، ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و علوم و معارف اسلامی است. حدود 52 واحد از درس ‌های این شاخه، (زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان خارجی) در همه رشته ‌ها به صورت مشترك و بیشتر در پایه ‌های اول و دوم مقطع تحصیلی متوسطه ارایه می‌شود.

درس‌ های اختصاصی این شاخه در تمامی رشته‌ ها حدود 44 واحد است كه بیشتر در پایه سوم ارایه می‌شود (دروس دیفرانسیل، هندسه، گسسته، فیزیك و شیمی برای رشته ریاضی فیزیك، دروس ریاضی، فیزیك، شیمی، زمین‌شناسی و زیست‌شناسی برای رشته علوم تجربی و دروس ریاضی، اقتصاد، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی برای رشته علوم انسانی)، مراكز و واحدهای آموزشی مربوط به این شاخه «دبیرستان» نامیده می‌شوند.

(1-1) رشته ریاضی - فیزیك: دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته ریاضی - فیزیك باید قدرت درك، فهم و تجزیه و تحلیل بالایی در دروس ریاضی، فیزیك و شیمی داشته و پایه درسی آن ها در دروس نامبرده قوی باشد. دانش ‌آموز این رشته از صرف ساعت ‌ها وقت برای حل مسایل ریاضی خسته نمی‌شود و به كشف حقایق علوم فیزیك و شیمی پیرامون اطراف زندگی خود عشق می‌ورزد. همچنین دانش‌آموز این رشته با مباحثی چون نامعادلات، معادله درجه دوم، تابع درجه دوم، لگاریتم، تصاعد عددی، تصاعد هندسی، تابع و انواع آن مجانب، حد و پیوستگی، مشتق و كاربرد مشتق، انتگرال، مثلثات در درس ریاضی و مبحث حركت‌شناسی، دینامیك، نوسان، موج، صوت، موج الكترومغناطیس، فیزیك اتمی، الكتریسته ساكن، دما، گرما، فشار، گازها، نور در درس فیزیك و مبحث شیمی آلی، شیمی معدنی و... در درس شیمی آشنا می‌شود كه علاقه و قدرت یادگیری وی در این دروس از نكات حائز اهمیت است. دانش‌ آموزان این رشته می‌توانند در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) طبق جدول شماره (1) به تحصیلات خود در رشته‌های فنی و مهندسی ادامه دهند.
 
(2-1) رشته علوم تجربی: دانش‌آموز علاقه ‌مند به رشته علوم تجربی باید پایه و بنیه علمی قوی در دروس زیست‌ شناسی و زمین ‌شناسی داشته و به ‌راحتی از پس مسایل ریاضی، فیزیك و شیمی برآید. در این رشته از مباحث اصلی دروس زیست‌شناسی می‌توان به زیست‌شناسی و بهداشت محیط، زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست سلولی مولكولی و ... اشاره كرد كه علاقه و قدرت یادگیری وی در این مباحث از نكات حائز اهمیت است. دانش ‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرك پیش‌دانشگاهی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) طبق جدول شماره (2) به تحصیلات خود در رشته‌های پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی و ... ادامه دهد.
 
 
(3-1) رشته علوم انسانی: دانش‌آموز در این رشته با دروس اصلی از قبیل اقتصاد، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی آشنا می‌شود و باید فردی منطقی بوده و نظریاتش مستند به دلیل و مدرك بوده و ظرفیت بالایی داشته باشد تا در بمباران مسایل روزمره گیج نشده و عمق ارتباط داشته باشد تا بفهمد كه مردم جامعه‌ اش به چه فكر می‌كنند و نیاز های آن ها چیست؟ علاوه بر این قابلیت تجزیه و تحلیل مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را داشته باشد. همچنین باید به تحقیق ‌های نظری و عملی علاقه‌مند باشد یعنی از یك سو نظریه ‌های متفاوتی را مطالعه كرده (اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی) و آن ها را مورد نقد و تحلیل قرار دهد و از سوی دیگر بین مردم جامعه رفته و به تحقیق‌ های میدانی علاقه‌ مند باشد. دانش و بینش ریاضی در این رشته بسیار مهم است. یعنی دقیق فكر كردن و دقیق اندیشیدن در پژوهش ‌ها حساس و مهم است. دانش‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرك پیش ‌دانشگاهی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) طبق جدول شماره (3) به تحصیلات خود در رشته‌های مختلف علوم انسانی ادامه دهد.
 

(4-1) رشته علوم و معارف اسلامی: دانش‌آموز در این رشته با دروس و مباحث اصلی از قبیل اصول فقه، معارف اسلامی، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی، مبادی العربیه، آشنایی با قرآن و... آشنا می‌شود و باید به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و به آن علاقه‌مند باشد چرا كه برای ورود به وادی قرآن و حدیث و مطالعه تاریخ و تمدن كشور های مسلمان و كتب عرفانی و فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یك ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. همچنین دانش‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرك پیش‌دانشگاهی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) طبق جدول شماره (3) به تحصیلات خود در رشته‌ های زبان و ادبیات عربی، الهیات و معارف اسلامی (گرایش‌های علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، ‌فلسفه و حكمت اسلامی، ادیان و عرفان)، رشته‌ های دانشكده علوم قرآنی (تفسیر قرآن مجید، فنون قرائت و تلاوت و كتابت قرآن مجید)، معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و حقوق و ... ادامه دهد.


دانشآموزان سال سوم مقطع تحصیلی متوسطه (شاخهی نظری در رشتههای مختلف)، پس از دریافت مدرک دیپلم میتوانند با گذراندن مقطع پیشدانشگاهی در آزمون های ورودی دانشگاههای دولتی و آزاد، جهت ادامهی تحصیل در مقاطع مختلف رشته های دانشگاهی شرکت کنند (در زیر جدول رشتههایی که هر یک از دانشآموزان علاقه مند میتوانند در سطوح بالاتر آموزش و پرورش (مقاطع مختلف دانشگاهی) به تحصیلات خود ادامه دهند، به تفکیک گروه های آزمایشی آورده شده است.  

 
2- شاخهی کار و دانش

شاخه ی کار و دانش در مقطع تحصیلی متوسطهی آموزش و پرورش شامل سه زمینهی صنعت، خدمات و کشاورزی است و هر زمینه دارای یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته ی اصلی است و هر رشته دارای یک یا چند رشته ی مهارتی است. درسهای عمومی و انتخابی رشته های مهارتی این شاخه حدود 53 واحد و حدود 43 واحد به درس های مهارتی اختصاص دارد. مراکز و واحد های آموزشی مربوط به این شاخه «هنرستان کار دانش» نامیده میشوند.
 
3-شاخه ی فنی و حرفه ای   

شاخهی فنی و حرفه ای در مقطع تحصیلی متوسطهی آموزش و پرورش شامل سه زمینهی صنعت، خدمات و کشاورزی است و هر زمینه دارای چندین رشته میباشد. (جهت آشنایی با رشته های مختلف تحصیلی متوسطه ی شاخهی فنی و حرفه ای به بخش دوم کتاب مراجعه شود.)

58 واحد از درسهای این شاخه در همه ی رشته ها به صورت مشترک ارائه میشود و درس های اختصاصی برای هر رشته حداکثر 39 واحد است. مراکز و واحدهای آموزشی مجری این شاخه «هنرستان» و دانشآموزان آن «هنرجو» و دبیران تخصصی آن «هنرآموز» نامیده میشوند.
از اهداف اصلی شاخه ی فنی و حرفه ای، استقلال فکری و ایجاد زمینهی خلاقیت و نوآوری، شناخت بهتر استعداد و علاقهی هنرجویان و ایجاد زمینهی مناسب برای هدایت آنان به سمت اشتغال، مفید است. هنرجویان سال سوم مقطع تحصیلی متوسطه (شاخه ی فنی و حرفهای در رشته های مختلف)، پس از دریافت مدرک دیپلم میتوانند جهت ادامهی تحصیل در سطوح بالاتر (دانشگاهی) به طریق ذیل اقدام کنند:

● بدون گذراندن دورهی پیشدانشگاهی، در آزمون سراسری دورهی کاردانی پیوسته شرکت کرده و پس از احراز قبولی، در یکی از آموزشکدههای فنی و حرفه ای سراسر کشور، ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.

● بدون گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی، در آزمون ورودی آموزشکدههای وابسته به دانشگاه جامع علمی- کاربردی شرکت کرده و پس از احراز قبولی، ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.

● بدون گذراندن دورهی پیشدانشگاهی، در آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کرده و پس از احراز قبولی، در دورهی کاردانی پیوسته ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.

● در آزمون تغییر رشتهی یکی از دوره های پیشدانشگاهی هنر، علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی شرکت کرده و پس از احراز قبولی، دورهی مذکور را گذرانده و سپس با دریافت مدرک پیشدانشگاهی از طریق آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند.

● فارغالتحصیلان تعدادی از رشته های کاردانی پیوستهی فنی و حرفه ای که دوره ی کارشناسی ناپیوسته ی رشتهی تحصیلی آنان مصوب شده است، میتوانند در آزمون ورودی مربوط شرکت کرده و پس از احراز قبولی، در دانشگاههای طرف قرارداد وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل داده و موفق به کسب مدرک کارشناسی شوند.

● کلیهی فارغ التحصیلان دورهی کاردانی پیوسته، میتوانند بدون گذراندن دوره ی پیشدانشگاهی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی شرکت کرده و پس از احراز قبولی، ادامه تحصیل دهند. 


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 1390/05/26
نظر بدهید()   
   
نرم افزار پخش مویرگی

نمای کامپوزیت
چرخ خیاطی صنعتی
دستگاه لیزر
شیشه حمام